Buty dla dzieci. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wygodne buty mają w przypadku dzieci ogromne znaczenie. Jeśli chcesz, by twoje dziecko prawidłowo się rozwijało i miało zapewnione odpowiednie warunki do zabawy oraz poznawania świata – wybierz buty nie tylko stylowe, ale też dopasowane do kształtu i wielkości jego stopy oraz pory roku. Nie tylko rozmiar ma znaczenie – bardzo ważne jest też to, jaką szerokość ma stopa oraz budowa przystosowana do biegania, chodzenia, wspinania oraz innych dziecięcych aktywności. Wybór butów dla najmłodszych to niełatwe zadanie. Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym wyjaśniamy, jak kupić obuwie, które zapewni dzieciom komfort i odpowiedni rozwój.

Piękne, wygodne i trwałe buty dla dzieci dla dziewczynek i chłopców. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Buty dla małych stópek muszą spełniać szereg wymagań. Kupując buciki dziecięce, musimy zwrócić uwagę między innymi na następujące czynniki:

  • ładny wygląd – chyba żaden rodzic nie chce, by jego dziecko wyglądało niechlujnie lub niemodnie;
  • wytrzymałość – buty powinny wytrzymać intensywną eksploatację i nie ulec przedwczesnemu zużyciu;
  • budowa – buty dla dzieci muszą posiadać miękką, niekrępującą ruchów stopy podeszwę oraz cholewkę szeroką w palcach;
  • rozmiar – za małe buty są przyczyną dyskomfortu, obtarć i innych kontuzji. Równie złym pomysłem jest też kupno zbyt dużych butów;
  • komfort cieplny – ten powinien być dostosowany do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. 

Buty dla dzieci powinny być idealnie dopasowane i świetnie trzymać stopę. Dlaczego jest to tak ważne?

Wspomnieliśmy, że kupowanie butów na zapas, z myślą o tym, że będą noszone dłużej, nie jest dobrym pomysłem. W za dużym obuwiu dziecku trudno jest chodzić i biegać, stanowią też dla niego spore zagrożenie przy wspinanie. Dlatego tak ważne jest to, by buty i kalosze dla dzieci przymierzyć przed zakupem i dokładnie sprawdzić, czy odpowiednio trzymają one stopę w każdym miejscu. 

Obuwie dziecięce. Dlaczego elastyczna podeszwa ma tak duże znaczenie dla zdrowia i rozwoju małej stopy?

Ludzka stopa to bardzo skomplikowany mechanizm, składający się z dziesiątek kości i mięśni. W okresie dzieciństwa intensywnie się on rozwija. Zbyt twarda podeszwa utrudnia jej naturalne ruchy, prowadząc do rozwoju dysfunkcji. Równie niebezpieczna okazuje się też wąska i sztywna cholewa, która może sprawiać, że buty dla dzieci doprowadzą do deformacji stopy.

Buty dziecięce – półbuty, kalosze, kozaki, sandały i trapery. Jak dobrać obuwie do aktualnej pory roku?

O tym, jakie konsekwencje może nieść ze sobą noszenie butów niezapewniających ochrony przed niskimi temperaturami wie każdy z nas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że równie niebezpieczne jest noszenie zbyt ciepłego obuwia. Zimowe buty roczki noszone jesienią bądź wiosną mogą bowiem prowadzić do przegrzewania dziecka i tym samym obniżania jego odporności. 

Share: