Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Szukanie pracy po zakończeniu okresu nauki, stawianie pierwszych kroków na rynku pracy bywa stresujące. Możemy czuć niepewność, obawy, czy znajdziemy dobrą posadę i sprawdzimy się w nowej sytuacji. Jak poruszać się po rynku pracy w Polsce i gdzie szukać ofert pracy bez doświadczenia? Oto kilka wskazówek, które ułatwią start w życiu zawodowym. 

Kompetencje

Większość pracodawców chętniej przyjmuje osoby, które mają doświadczenie na podobnym stanowisku do oferowanego. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie tuż po szkole nie mają szansy na posadę. Atutami absolwentów bez żadnego doświadczenia są zapał, nowa energia, którą mogą wnieść do firmy, nieszablonowe myślenie. Część pracodawców zauważa, że takie odświeżanie kadry ma wiele korzyści i chętnie buduje zespoły mieszane, w których pracownicy z wieloletnim stażem współpracują z tymi dopiero poznającymi branżę. 

Nie tylko osoby młode, które niedawno zakończyły naukę, szukają pracy bez doświadczenia. Zmieniający się rynek pracy niekiedy wymusza przebranżowienie i szukanie etatu w zupełnie nowych obszarach zawodowych. Stażystą czy juniorem można być w każdym wieku i nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego do poszukiwania pracy podchodźmy z otwartą głową. W wielu branżach funkcjonują firmy, które przyuczają do zawodu nowych pracowników. 

Poszukiwanie pracy warto zacząć od przyjrzenia się swoim kompetencjom, zarówno tym wynikającym z wykształcenia, jak i predyspozycjom związanym z osobistymi talentami, cechami osobowości. Gdy poznamy swoje mocne i słabe strony, będziemy szukać etatu w sposób bardziej świadomy i ukierunkowany. 

Pamiętajmy, że pierwsza praca niekoniecznie związana jest z interesującym nas obszarem zatrudnienia czy wyuczonym w szkole zawodem. W przypadku przedłużających się kłopotów ze znalezieniem wymarzonej, stałej posady często lepszym pomysłem będzie postawienie na pracę tymczasową niż pogodzenie z bezrobociem. Szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy dorywcza posada nie oznacza straconego czasu. W pracy tymczasowej młodzi ludzie uczą się zachowania w różnego rodzaju sytuacjach zawodowych, w kontaktach z klientami itp. 

Zadawaj pytania

Kto pyta, nie błądzi. Każdy kiedyś zaczynał swoją karierę zawodową, dlatego nie powinniśmy wstydzić się pytać o kwestie związane z podejmowaniem pracy czy też prosić o pomoc. Jeszcze w czasie nauki warto skorzystać z poradnictwa oferowanego np. w biurze karier na uczelni, w szkole branżowej itp. Bezpłatne doradztwo znajdziemy także w każdym Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto też rozważyć skorzystanie z oferty coacha zawodowego, który pomoże nam wytyczyć możliwe ścieżki kariery. 

Dobre CV

W czasie szukania pracy posługujemy się curriculum vitae. Jest to nasza wizytówka, która może zarazem stać się przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej i finalnie – zatrudnienia. CV standardowo podzielone jest na kilka sekcji i uważa się, że do najważniejszych należy część dotycząca doświadczenia. Jak zatem napisać CV, gdy takiego nie posiadamy?

W przypadku braku doświadczenia zawodowego w CV możemy uwzględnić staże, praktyki oraz inne doświadczenie – np. w organizacjach non profit, stowarzyszeniach czy nawet kołach naukowych. Pochwalmy się wszystkim, co świadczy o fakcie, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, aktywnymi, umiemy się zaangażować. 

Dobrym pomysłem może być też zrezygnowanie z klasycznego CV na rzecz funkcjonalnego życiorysu. W tym drugim podkreśla się umiejętności, kompetencje, posiadane certyfikaty – kwestia przebiegu ścieżki zawodowej schodzi natomiast na dalszy plan. 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Pytanie o doświadczenie to zwykle jedno z pierwszych, jakie pojawia się na rozmowach o pracę. Co do zasady – nie warto w tym przypadku kłamać, ponieważ zerowy staż i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw. Ponadto brak doświadczenia i tak sygnalizujemy w CV, a w większości rekrutacji taki dokument jest wymagany. Jeśli mimo to na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o doświadczenie, warto być szczerym – poinformować o jego braku – ale zarazem podkreślić swój zapał, chęć nauki, oraz powiedzieć o innych aktywnościach, np. na uczelni, które wiele nas nauczyły i przygotowały do nowej roli w pracy. 

Kontakty

W jaki sposób szukać pierwszej pracy? Często zwracamy się o pomoc w tej kwestii do bliskich – rodziny czy znajomych. Bywa, że to właśnie od nich uzyskamy wiadomość o jakiejś ukrytej rekrutacji, wolnej posadzie. Bliscy mogą nas też polecić w firmie, do której złożyliśmy CV. Taka rekomendacja może przeważyć na naszą korzyść w przypadku, gdy rekruter będzie musiał zdecydować pomiędzy kandydatami o podobnych kompetencjach. 

Cierpliwość

Cierpliwość, wytrwałość i pozytywne nastawienie – to bez wątpienia cechy, które ułatwiają szukanie pracy. Do poszukiwań warto też podejść z głową i wykorzystać najlepsze narzędzia na rynku pracy. Przykładowo, wspomniane CV można oczywiście stworzyć w edytorze tekstu lub programie graficznym od podstaw – znacznie łatwiejsze jednak będzie skorzystanie z gotowych szablonów i kreatorów CV dostępnych w sieci. Ponadto, zamiast przeklikiwać się przez niezliczone witryny pracodawców, przeglądać dość losowe oferty w mediach społecznościowych – znacznie lepiej od razu postawić na renomowany, popularny portal z ofertami pracy, np. praca.pl. Platforma nie tylko daje dostęp do tysięcy aktualnych ogłoszeń, ale także pozwala na szybkie stworzenie CV z poziomu przeglądarki, ustawienie job alertu, zapisanie się do newslettera czy branie udział w rekrutacjach. 

Szukanie pracy, nawet w przypadku braku doświadczenia, wcale nie musi być trudne. Warto dobrze się do tego przygotować, korzystać z możliwości, jakie daje technologia i przede wszystkim – wierzyć w swój sukces.

Share: