Jaka zasłona okienna będzie dla nas odpowiednia?

Zasłona, jaka jest każdy widzi, tak można by sparafrazować klasyka. Jednak od tego, co powiesimy na karniszu okiennym zależy bardzo wiele. Warto więc zapoznać się z różnymi opcjami przed zakupem.

Wybór modnej dekoracji okna w salonie bądź sypialni, niekiedy nastręcza nieco trudności. Przede wszystkim pewnym problemem mogą być same, szyte maszynowo, firany lub zasłony, gdyż pod względem wykonania są one często ledwie przeciętne. Ponadto rozmiar przesłony musimy idealnie dopasować do wielkości okna, czy jest ono duże, małe, czy może mamy tak zwane skosy. Ostatnią kwestią są jeszcze style aranżacji wnętrz, które wpływają też na dostępny dla nas wybór dekoracji okiennych.

Szycie zasłony, a styl aranżacji pokoju

Łatwo powiedzieć, że chcielibyśmy uszyć zasłonę na wymiar, lecz nie bez znaczenia jest tutaj i sam styl wystroju naszego mieszkania. Nie chodzi tu tylko o najbliższe oknu meble lub dekoracje, ale o klimat wnętrza. Dobrze komponująca się zasłona, musi to uwzględniać, choć pewne barwy jak beż, mleczna biel czy nawet delikatna zieleń i błękit są bardzo uniwersalne. Niezależnie, czy chcielibyście uszyć zasłonę w Poznaniu, czy zamówić usługę przez Internet, to polecamy spojrzeć na stronę pracowni zasłon Małgorzata z Poznania. Ilość opisów i jakość fotografii zasłon okiennych może stanowić doskonałą inspirację, a nie ukrywamy, że w przypadku niektórych spośród znajomych tak istotnie było. Pracownia ta publikuje liczne poradniki o zasłonach loftowych czy skandynawskich i co równie ważne, dodaje też sporo interesujących zdjęć!

Len, batyst i żakard, czyli wybór tkaniny na zasłonę

Podobnie jak i różne style aranżacji wnętrz, tak i różne tkaniny mają swoich zwolenników czy krytyków. Niektórzy uważają, że uszyta na zamówienie zasłon powinna zaskakiwać zdobieniami, a inni są zdania, że lepiej uszyć prostą przesłonę i nie dezorientować gości lub sąsiadów zbytkiem przepychu. Z takimi właśnie preferencjami wiążą się też różnego rodzaju wątpliwości względem najlepszej tkaniny na zasłonę do pokoju dziennego albo biura. Jak wyglądają zasłony uszyte z żakardu, lnu czy weluru oraz z zaciemniającej tkaniny black out lub lekko przyciemniającej dimout, możecie zobaczyć tutaj. Nie wdając się w nadmiar szczegółów: podstawowym wyborem wydaje się len, jest to doskonały materiał na zasłony, naturalny i wdzięczny, lecz niestety łatwo mnący. Część osób wybiera tkaniny imitujące len, inni zaś wolą bardziej ozdobny welur bądź żakard, ale hit jest inny. Są nim właśnie zaciemniające zasłony do sypialni, bardzo popularne w dużych miastach!

Nieważne, czy na karniszu powiesimy zasłonę, czy firanę okienną, ważne by dekoracja trafiła w nasz gust!

Na czym powiesić zasłonę lub firanę, czyli karnisze elektryczne i manualne

W dawniejszych czasach złotym standardem był prosty karnisz okienny ze zwykłą firanką lub zasłoną, który obsługiwaliśmy manualnie. Dzisiaj także jest to rozwiązanie nierzadko spotykane w naszych domach, lecz w hotelach czy modnych apartamentowcach pojawia się coś nowego. Są to tak zwane karnisze elektryczne do firan okiennych, a wyróżnia je ogromna wygoda użytkowania. Taką zasłoną elektryczną lub firaną sterujemy zwykle za pomocą specjalnego przełącznika. Często jest też możliwość obsługi dodatkowym elementem w formie pilota, co daje nam szansę na przesuwanie zasłony na naszym karniszu elektrycznym wprost z mięciutkiego łóżka. Prawda, że wizja ta jest nadzwyczaj kusząca? A co Wy myślicie na temat możliwości wykorzystania firan elektrycznych w modnym domu, napiszcie w komentarzach!

Share: