Jaki samochód kupić na start – diesel czy benzyna?

Zakup samochodu świeżo po zdaniu prawa jazdy z pewnością nie jest zadaniem łatwym. W końcu oprócz samego zakupu, trzeba się liczyć również z kosztami i obowiązkami formalnymi, które czekają na nas już w okresie eksploatacji pojazdu. Największy kłopot to jednak wybór jednostki napędowej, a konkretnie rodzaju paliwa. Zarówno silniki wysokoprężne, jak i silnika benzynowe mają swoje dobre i złe strony. Czym się różnią i jaki samochód będzie lepszy do miasta, a jaki lepszy na dłuższe trasy?

Diesel vs benzyna – poznaj zasadnicze różnice

Silniki diesla przystosowane są do jazdy pod sporym obciążeniem. Z tego powodu idealnie sprawdzą się podczas dalekich podróży. Spalają niewielkie ilości oleju napędowego, posiadają względnie wysoki moment obrotowy i z reguły są bardziej trwałe od wersji benzynowych. Niestety samochody z silnikami wysokoprężnymi najczęściej kosztują odpowiednio więcej. Również serwisowanie silników diesla wymaga większych nakładów finansowych, co spowodowane jest skomplikowaną budową całego silnika.

Silniki benzynowe z kolei o wiele lepiej sprawdzą się w trakcie krótkich podróży miejskich, np. na czas dojazdów do pracy czy na zakupy. Szybko się nagrzewają, są lżejsze od silników wysokoprężnych, a ich koszty serwisowania są odczuwalnie niższe. Ponadto auta z silnikami benzynowymi są tańsze od bliźniaczych wersji dieslowskich. Tym samym pomijając to, ile zarabia mechanik, zakup samochodu benzynowego w dłuższej perspektywie okaże się korzystniejszy dla młodego kierowcy.

Koszty utrzymania samochodu

Tak jak wspomnieliśmy na początku, samochód wymaga wkładu finansowego zarówno w krótko po jego zakupie, jak i w dłuższej perspektywie czasu. Już na start musimy opłacić ubezpieczenie OC pojazdu, które jest w Polsce obowiązkowe. Niestety nie jest to tanie i w przypadku świeżo upieczonego kierowcy nie posiadającego żadnych zniżek, roczna polisa ubezpieczeniowa nawet dla niewielkiego auta miejskiego może kosztować ponad tysiąc złotych. Do tego doliczyć trzeba wymianę płynów eksploatacyjnych oraz koszty przeglądu technicznego, którego warto wykonać po zakupie samochodu. Pamiętajmy także o corocznych, obowiązkowych badaniach technicznych, których ceny różnią się w zależności od kategorii pojazdu oraz tego, czy posiada instalację gazową LPG.

Share: