Kasy fiskalne online – kto musi wymienić kasę w 2021 roku?

Zwiększenie przejrzystości, wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców i zmniejszenie liczby kontroli realizowanych przez urzędy skarbowe – to główne powody, dla których Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić kasy fiskalne online. Kto ma obowiązek zacząć z nich korzystać w 2021 roku?

Kasa fiskalna online w 2021 r. –  dla kosmetyczki i prawnika

Z dwóch grup, które miały zacząć korzystać z kas fiskalnych online w 2021 r., pozostała już tylko jedna. O których przedsiębiorcach mowa? Od 1 lipca 2021 r. kasa fiskalna online będzie obowiązkowa dla: 

  • przedsiębiorców oferujących usługi fryzjerskie i kosmetyczne – chociaż kasa fiskalna dla fryzjera i kasa fiskalna dla kosmetyczki to nie nowość, to właściciele takich salonów powinni pamiętać o wyborze urządzenia współpracującego z terminalem płatniczym,
  • osób świadczących usługi prawnicze – kasa fiskalna dla prawnika powinna cechować się kompaktową formą, natomiast nie jest wymagana duża pojemność bazy PLU,
  • lekarzy i lekarzy dentystów – kasa fiskalna dla lekarza czy kasa fiskalna dla stomatologa nie musi być mobilna, ale warto, aby mogła zostać mogła funkcjonować z terminalem płatniczym,
  • właścicieli obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, przy czym wymóg ten ogranicza się wyłącznie do zakresu wstępu – kasa fiskalna dla siłowni jest obowiązkowa od końca 2007 r., 
  • przedsiębiorców działających w branży budowlanej – kasy fiskalne dla przedsiębiorców z tej branży to z reguły małe urządzenia, które są odporne na przypadkowe uszkodzenia i czynniki atmosferyczne.

Podmioty z wymienionych branż mają jeszcze kilka miesięcy, aby przygotować się do zmian, a przede wszystkim znaleźć odpowiednie urządzenie. Kasa fiskalna dla kosmetyczki czy kasa fiskalna dla prawników powinna być przede wszystkim mobilna i poręczna. Takie urządzenia można zamówić na stronie internetowej https://netvet.pl/kasy-fiskalne

Które branże korzystają z kas online od stycznia 2021 roku?

Kasa fiskalna dla lekarza czy stomatologa działająca w trybie online to wciąż przyszłość.  Tymczasem od 1 stycznia 2021 r. wszelkie transakcje sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych online mają obowiązek ewidencjonować przedsiębiorcy:

  • działający w branży gastronomicznej,
  • oferujący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedający m.in. węgiel.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy przedsiębiorcy prowadzący hotele czy pensjonaty zaopatrzyli się w kasy fiskalne online. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 i wprowadzone ograniczenia w realizowaniu usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania do końca roku przedsiębiorcy mogli składać wnioski do urzędów skarbowych o przedłużenie terminu na zakup i instalację kasy fiskalnej online. Nie wszyscy skorzystali z tej możliwości.

Wielu przedsiębiorców obawiało się negatywnej odpowiedzi, a – co za tym idzie – niemożności skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Ministerstwo Finansów podało, że ok. 85 proc. przedsiębiorców prowadzących placówki gastronomiczne kupiło kasy fiskalne online w wymaganym terminie. Oznacza to, że konsumenci po ponownym otwarciu restauracji i klubów będą mogli otrzymać paragon w formie elektronicznej.

Czym kasa online różni się od pozostałych rodzajów kas?

Kasy fiskalne online to urządzenia przystosowane do ewidencjonowania sprzedaży towarów i produktów. Od strony technicznej nowoczesna kasa fiskalna dla fryzjera czy stomatologa wyróżnia się sposobem przekazywania danych. W tym przypadku informacje o przeprowadzonych transakcjach (sprzedanych produktach/usługach) nie są zapisywane na rolce papieru czy nośniku danych, ale są przekazywane bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

Dzięki temu, że kasa fiskalna online przekazuje informacje do CRK, możliwe jest m.in. szybkie wychwycenie podejrzanych transakcji. Mimo iż korzystanie przez przedsiębiorców z kas online ma ograniczyć szarą strefę, to urządzenia te są wprowadzane stopniowo. Od początku 2020 r. obowiązek korzystania z kas objął przedsiębiorców: 

  • oferujących usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji,
  • sprzedających paliwa.

Pozostali przedsiębiorcy, którzy mieli zacząć korzystać z kas fiskalnych online jeszcze w 2020 r., dostali więcej czasu na zakup i wdrożenie tych urządzeń. Powodem zmian w harmonogramie był pandemia COVID-19.

Źródło: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/.

Share: