Mężczyźni bardziej przyjaźni niż kobiety po konflikcie

Badanie jest sprzeczne z popularnym poglądem, że mężczyźni są agresywni i bojowi, twierdzą naukowcy.

Mężczyźni mają tendencję do pokazywania bardziej przyjaznych gestów, takich jak uściski dłoni, klepanie po plecach, a nawet uściski niż płci pięknej, pod koniec konfliktu lub zawodów – mówi badanie. Badanie jest sprzeczne z popularnym poglądem, że mężczyźni są agresywni i bojowi, twierdzą naukowcy. Natomiast kobiety miały trudniejszy czas, gdy musiały konkurować z innymi kobietami.

„Większość ludzi uważa kobiety za mniej konkurencyjne lub bardziej kooperatywne, więc można się spodziewać, że będzie więcej pojednania między kobietami”, powiedziała Joyce Benenson, Associate z Harvard University w Massachusetts. Odkrycia pokazały jednak, że gdy dwie kobiety rywalizują w miejscu pracy, czują się później znacznie bardziej uszkodzone.

Wcześniejsze badania wykazały, że męskie szympansy częściej niż kobiety próbowały stawiać twarde uczucia, by odpocząć po bezpośrednim konflikcie, zachęcając zespół do zastanowienia się, czy to samo może być prawdą wśród ludzi. Szympansy i ludzie żyli w grupach zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale podczas gdy mężczyźni uprawiają duże sieci przyjaźni, kobiety koncentrują się bardziej na relacjach rodzinnych i garstce bliskich przyjaciół – częściowo jako sposób na dzielenie się ciężarem wychowywania dzieci.

„Męskie szympansy wykazują ogromną agresję, nawet do tego stopnia, że ​​zabijają inne samce, ale często godzą się natychmiast po konflikcie” – dodał Benenson.

Badanie nadaje akceptację temu, co naukowcy nazywają „hipotezą męskiego wojownika” – poglądem, że mężczyźni pośredniczą w dobrych uczuciach po konflikcie, aby upewnić się, że mogą wezwać sojuszników, aby w przyszłości bronili grupy. Cała społeczność zyskuje, gdy niepowiązani mężczyźni z powodzeniem pokonują grupy zewnętrzne.

„U mężczyzn po konfliktach z niepowiązanymi rówieśnikami tej samej płci widzicie te bardzo ciepłe uściski dłoni i uściski, nawet w boksie po tym, jak prawie się zabili” – powiedział Benenson.

Z drugiej strony kobiety zyskują więcej od członków rodziny i 1-2 bliskich przyjaciół, którzy pomagają w opiece nad dziećmi. Ze swoimi rodzinami kobiety są bardziej skłonne do współpracy niż mężczyźni, inwestując w dzieci i innych krewnych. W badaniu zespół wykorzystał filmy z czterech meczów sportowych – tenis, tenis stołowy, badminton i boks – w 44 krajach.


Share: