Nadzieje na przełom w antykoncepcji dla mężczyzn

Wydaje się, że próba kapsułki raz na dobę zmniejsza liczbę plemników z kilkoma efektami ubocznymi.

Nadzieje na pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn zwiększyły się po próbie, która wykazała, że ​​kapsułka raz dziennie działa bez znaczących skutków ubocznych.

Lek ma na celu zahamowanie poziomów hormonów, które napędzają produkcję plemników i testosteronu w jądrach.

W trwającym miesiąc badaniu lekarze stwierdzili, że poziom hormonów wymaganych do produkcji nasienia spadł u mężczyzn przyjmujących dzienną kapsułkę, co sugeruje, że ich liczba plemników została znacznie zmniejszona. Następnym krokiem będzie potwierdzenie upadku i określenie, czy jest wystarczające.

Naukowcy od lat szukają męskiej pigułki antykoncepcyjnej, testując liczne pigułki, zastrzyki i żele, aby znaleźć alternatywę dla prezerwatyw i wazektomii.

Stephanie Page, profesor medycyny i współsprawca badań na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, powiedziała: „Celem jest rozszerzenie możliwości antykoncepcji i stworzenie menu wyborów dla mężczyzn, takich jak dla kobiet. Pomijamy dużą potencjalną populację użytkowników z ograniczonymi opcjami dostępnymi obecnie dla mężczyzn. ”

Pomimo szerokiej gamy tabletek antykoncepcyjnych, plastrów i zastrzyków dostępnych dla kobiet oraz wyboru prezerwatyw lub wazektomii dla mężczyzn, odsetek nieplanowanych ciąż utrzymywał się na poziomie około 40%, powiedział Page.

Czterdziestu zdrowych mężczyzn zapisało się na pierwszą próbę bezpieczeństwa na University of Washington i LA BioMed. Dziesięciu ochotników otrzymało kapsułkę placebo; reszcie przydzielono dawkę 200 mg lub 400 mg leku 11-beta-MNTDC. Zgodnie z prezentacją na dorocznej konferencji Endocrine Society w Nowym Orleanie wszyscy przyjmowali jedną kapsułkę dziennie z jedzeniem przez 28 dni.

Lek zawiera postać progesteronu, która blokuje produkcję hormonów zwanych LH i FSH, które są potrzebne do wytworzenia nasienia. Ma również związek podobny do testosteronu lub androgen, który równoważy spadek męskiego hormonu wywołany przez progestagen.

Strona powiedziała: „Ponieważ produkcja testosteronu jest zamknięta w jądrach, działanie androgenu w pozostałej części ciała utrzymuje„ męskość ”gdzie indziej, wspierając takie rzeczy, jak włosy we wzór męski, głęboki głos, popęd płciowy i funkcje oraz beztłuszczowa masa ciała”.

Mężczyźni, którzy przyjmowali lek, mieli znacznie niższy poziom LH i FSH w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo, co sugeruje, że lek przerwał produkcję nasienia.

Christina Wang, współsprawozdawczyni z badania w LA BioMed, powiedziała, że ​​następnym krokiem jest bezpośredni pomiar spadku produkcji nasienia. „To badanie jest bardzo krótkie i potrzebujemy trzech miesięcy, jeśli nie więcej, aby zatrzymać produkcję nasienia”, powiedziała. „Dotychczas pokazaliśmy tylko, że wyłącza hormony kontrolujące działanie jąder”.

Podczas gdy żaden z mężczyzn nie wypadł lub nie miał mniej seksu podczas próby, niektórzy doświadczyli łagodnych skutków ubocznych. Czterech do sześciu mężczyzn zgłosiło bóle głowy, zmęczenie lub trądzik, pięciu doświadczyło łagodnego obniżenia libido, a dwóch miało łagodne zaburzenia erekcji. Podobne skutki uboczne utrudniają inne eksperymentalne męskie środki antykoncepcyjne. W ostatnim procesie niektórzy mężczyźni również przytyli, powiedział Wang.

Naukowcy twierdzą, że może upłynąć dziesięć lat, zanim pigułka dla mężczyzn znajdzie się na rynku, ale uważają, że istnieje duże zapotrzebowanie ze strony par. „Mężczyźni mają naprawdę ograniczone możliwości, jeśli chodzi o odwracalną antykoncepcję” – powiedział Wang. „Kiedy pytamy mężczyzn o związki hormonalne, około 50% jest skłonnych wypróbować tę nową metodę. A kiedy zapytasz ich partnerów, procent jest jeszcze wyższy. ”


Share: