Qatar Airways mówi, że udział Air Italy jest zgodny z porozumieniem lotniczym USA-Katar z 2018 roku

DUBAI (Reuters) – w czwartek państwowe Qatar Airways zwolnione dotyczy 49 procent udziałów w Air Italy narusza umowę lotniczą między Stanami Zjednoczonymi a Katarem z 2018 roku, mającą na celu rozwiązanie amerykańskich obaw, że linie lotnicze w Zatoce mają nieuczciwą przewagę konkurencyjną.

USA „przyglądają się bardzo uważnie” porozumieniu po tym, jak Republikanie i Demokraci powiedzieli w środę, że obawiają się, że naruszy to porozumienie.

Qatar Airways kupiło udziały we włoskich liniach lotniczych Meridiana w 2017 r., Zmieniło nazwę na Air Italy i przekształciło w przewoźnika z pięcioma ogłoszonymi non-stop miejscami w USA z Mediolanu.

Qatar Airways stwierdziło, że stawka była „w pełni zgodna” z porozumieniem USA-Katar z 2018 r., Dodatkowym paktem, który towarzyszył umowie między USA a Katarem o otwartym niebie.

Od 2015 r. Najwięksi amerykańscy przewoźnicy – Delta Air Lines, American Airlines Group i United Airlines – twierdzili, że ich rywale z Zatoki Perskiej są niesprawiedliwie subsydiowani przez swoje rządy, zakłócając konkurencję.

Linie lotnicze Gulf zawsze zaprzeczały tym oskarżeniom, aw ubiegłym roku osiągnięto odrębne dobrowolne porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Katarem oraz USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu rozwiązania problemów. Środki obejmowały linie lotnicze, które nie dodawały nowych lotów do USA

Jednak Air Italy leci do Nowego Jorku i Miami od czerwca zeszłego roku i miał zacząć obsługiwać San Francisco i Los Angeles od tego miesiąca i Chicago w maju.

Qatar Airways oświadczył w oświadczeniu, że jego inwestycja w Air Italy, która zakończyła się we wrześniu 2017 r., Poprzedziła umowę z 2018 r., Ale była z nią zgodna.

Stwierdziła, że ​​inwestycje w inne linie lotnicze nie były przedmiotem zainteresowania podczas dyskusji prowadzących do porozumienia z 2018 r. I że umowa nie wymienia ani nie zakazuje inwestycji transgranicznych.

Qatar Airways stwierdziło również, że nie ma kodów na loty Air Italy do USA i nie planuje tego.

Share: