Shell sprzedaje udziały w polu Zatoki Meksykańskiej za 965 milionów dolarów

Royal Dutch Shell w czwartek zgodził się sprzedać swoje 22,45 procent udziałów w Caesar Tonga w Zatoce Meksykańskiej za 965 milionów dolarów w gotówce spółce zależnej izraelskiego koncernu energetycznego Delek Group.

Obecny poziom wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, 300 km na południe od Luizjany, wynosi 71 000 baryłek dziennie, przy czym 90% produkcji to ropa naftowa.

Pole Caesar Tonga ma 30 lat życia i zakładając brak zmian w tempie produkcji, zainteresowanie Delek odzwierciedla 78 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, powiedział Delek, rządowy detalista gazu w Izraelu.

W ramach umowy Delek podpisze długoterminową umowę z filią Shell na zakup oleju produkowanego z tego pola przez 30 lat po cenach rynkowych lub cenach dostosowanych do ofert stron trzecich.

Dyrektor generalny Delek Asaf Bartfeld powiedział, że umowa, wraz z poszukiwaniami na Morzu Północnym i Zatoce Meksykańskiej, zwiększy jego pozycję na międzynarodowym rynku energii.

Shell poinformował, że transakcja prawdopodobnie zostanie zamknięta do końca trzeciego kwartału, a ostatnia sprzedaż udziałów przyczyni się do kontynuacji programu dezinwestycji.

Anglo-holenderska firma naftowa sprzedała w zeszłym roku duńską działalność wydobywczą spółce Norwegian Energy w transakcji o wartości 1,9 mld USD.

Shell ogłosił gwałtowny wzrost generowania gotówki w 2018 r. I powiedział w styczniu, że będzie trzymał się dyscypliny wydatkowej w tym roku, nawet jeśli wydaje się zbierać około 5 miliardów dolarów rocznie.

Zysk z 2018 r. Wzrósł o ponad jedną trzecią do 21,4 mld USD, co jest najwyższym wynikiem od spadku na rynku ropy w 2014 r.

Umowa dla Caesar Tonga podlega prawu odmowy przez Anadarko Petroleum Corp, Equinor ASA i Chevron Corp, które są właścicielami reszty pola.

Share: