Używany telefon – jakie parametry? Jak i gdzie kupić?

Telefony komórkowe to dla większości z nas urządzenia, z którymi trudno rozstać się na dłużej. Dziś już mało kto wykorzystuje smartfon wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów, a komórki zastępują nam telewizory, komputery, odtwarzacze muzyki. Służą do pracy, nauki, do rozrywki, a producenci prześcigają się w innowacjach ułatwiających korzystanie z ich sprzętu. Idzie za tym jednak bardzo często wysoka cena.

Nowe, flagowe telefony kosztują nawet ok. 6 tys. zł. W przypadku niektórych marek już po pół roku od wypuszczenia na rynek takiego modelu ceny zaczynają spadać o kilkanaście do 20-30%. Taki egzemplarz wciąż jest na gwarancji, co w przypadku urządzeń elektronicznych ma duże znaczenie, bo naprawy na własną rękę mogą być kosztowne. Zakup używanego telefonu może być więc świetnym wyjściem, jeśli nie chcemy inwestować fortuny w nowy sprzęt, ale lubimy korzystać z zaawansowanych technologicznie urządzeń. Czym się kierować przy wyborze smartfonu? Jaki wybrać i gdzie znajdziemy używane telefony na sprzedaż?

Jaki używany telefon wybrać?

Wybór modelu, producenta zależy od tego, czego potrzebujemy. Określmy więc nasze wymagania. Niektórym zależy na dobrym aparacie i zdjęciach wysokiej jakości, innym na długiej żywotność baterii w telefonie, która pozwoli ładować urządzenie co kilka dni albo na tym, by smartfon był odporny na wodę i wstrząsy. Jeśli planujemy intensywnie korzystać z internetu, np. serwisów streamingowych, dobrze jest wybrać model z 5G, co da nam gwarancję szybkości i stabilności łącza. Zwróćmy uwagę na pamięć. Możemy wybrać model z 64 GB, z którego co jakiś czas będzie trzeba usuwać dane, np. zdjęcia albo telefon mający 128 GB lub 256 GB pamięci, pozwalającej na instalację gier, przechowywanie dużej ilości plików.

Jeśli liczy się dla nas najnowsza technologia i chcemy mieć sprzęt z górnej półki, wybierzmy jeden ze wspomnianych wyżej flagowców. Takie smartfony producenci wypuszczają na rynek średnio raz w roku. Jeśli więc właśnie pojawił się nowy model, to zeszłorocznego flagowca możemy znaleźć w dobrej cenie i kupić używany telefon do 1500 zł, a nawet 1000 zł, który posłuży nam bardzo długo. Jeśli z kolei, nie mamy tak dużych wymagań, co do telefonu, śmiało postawmy na średnią półkę cenową. Już mając 500 zł, kupimy dobry sprzęt.

Przy zakupie telefonu najbezpieczniej będzie umówić się na odbiór osobisty i dokładnie obejrzeć stan urządzenia. Porysowana obudowa raczej nie wpłynie na użyteczność telefonu, ale powinna obniżać cenę. Uszkodzony czy wypalony ekran, martwe piksele na matrycy to już z kolei wady, które będą przeszkadzać. Koniecznie sprawdźmy stan prawny urządzenia. Poprośmy o dowód zakupu – fakturę lub paragon albo kopię umowy u operatora. Sprawdźmy, czy telefon jest jeszcze na gwarancji. Nasze podejrzenia powinien obudzić brak takiego dokumentu, ale też sprzedaż telefonu bez oryginalnych akcesoriów, słuchawek, ładowarki, bez pudełka. Czy urządzenie nie pochodzi z kradzieży, możemy zweryfikować po numerze IMEI w komisariacie policji. Warto też wiedzieć o tym, że jeśli sprzedający kupił telefon na raty i po sprzedaży przestanie je spłacać, to operator zablokuje urządzenie, a my nie będziemy mieli dostępu do żadnej sieci GSM. Trudno wyegzekwować uregulowanie zobowiązania, dlatego lepiej unikać kupna niespłaconego używanego telefonu komórkowego.

Choć sporządzenie umowy kupna-sprzedaży nie jest konieczne, aby nabyć smartfon, możemy poprosić o jej podpisanie, tak żebyśmy w razie problemów dysponowali dowodem, że zakupiliśmy telefon, w jakim terminie i od kogo.

Gdzie kupić używany telefon?

Telefony na sprzedaż, używane, ale i nowe, znajdziemy na stronach do wystawiania ogłoszeń. Swoje oferty umieszczają tam osoby prywatne i firmy. W przypadku elektroniki z drugiej ręki bezpieczną opcją jest umawianie się ze sprzedającym na odbiór osobisty. Bądźmy wyczuleni na scam, próby wyłudzenia naszych danych osobowych, przejęcia dostępu do kont bankowych.

Warto korzystać z popularnych portali ogłoszeniowych, które mają proste zasady działania, jasny regulamin i nie wymagają od nas udostępniania zbyt wielu informacji. Taką stroną jest serwis ogłoszeń lokalnych abc.pl. W serwisie publikowane są oferty z całej Polski, ale dzięki wyszukiwarce wg lokalizacji, szybko znajdziemy sprzedawców w okolicy, z którymi możemy umówić się na osobisty odbiór smartfonu.

Na abc.pl ogłoszenia są pogrupowane w 20 kategoriach. Telefonu na sprzedaż należy szukać w sekcji Elektronika i podkategorii Telefony komórkowe. Nie musimy przeglądać wszystkich wystawionych ofert. Można filtrować telefony zgodnie z naszymi preferencjami – wg producenta, zakresu cen, stanu urządzenia. Z abc.pl szybko znajdziemy wymarzony telefon, łatwo umówimy się ze sprzedającym i dokonamy bezpiecznego zakupu.

Share: