Czy trading w oparciu o formacje świecowe może być skuteczny?

Podczas poszerzania wiedzy o Analizie technicznej każdy z nas natknął się na informacje o potężnej skuteczności formacji świec japońskich, które dzięki specyficznej budowie pozwalają na efektywniejsze czytanie wykresu, niż w przypadku innego typu wykresów. Formacje świec japońskich są znane od wieków, jednak ich potencjał na innych kontynentach dojrzane nie dawniej niż 30 lat temu. Od tego momentu z każdym rokiem przybywa coraz więcej sympatyków formacji świecowych, którzy opierają na nich swoje główne założenia inwestycyjne.

Geneza powstania świec japońskich

      Formacje świec japońskich początek miały w Japonii, gdzie jeden z handlarzy ryżem, który właśnie w kształcie świecy dojrzał innowacyjny pomysł na zobrazowanie wahań cenowych na rynku ryżu. To właśnie od XVIII wieku świece japońskie znajdowały grono stałych użytkowników na terenach dalekiego wschodu. Pomysł został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych i Europie relatywnie niedawno, bo pod koniec XX wieku. Głównym inicjatorem tej egzotycznej na tamte czasy sztuki czytania świec japońskich był  Steve Nison, autor jednej z najważniejszych pozycji z obszaru inwestycji na rynkach finansowych. Zafascynowany teorią świec japońskich, Steve postanowił zgłębić temat, a następnie przelać całą swoją wiedzę na papier. W taki sposób powstała książka pod tytułem „Świece japońskie i analiza wykresów cenowych”, która jest dostępna pod poniższym linkiem.

W jaki sposób czytać pojedynczą świecę japońską? 

      Budowa świecy japońskiej jest dziecinnie prosta do opanowania. Każda pojedyncza świeca składa się z czterech elementów takich jak cena otwarcia, cena zamknięcia okresu, najwyższa i najniższa cena w danym okresie. Jedna świeca symbolizuje jeden okres, w zależności od interwału, w jakim obserwujemy wykres. Jedna świeca może więc symbolizować 1 minute, 1 godzinę, 4 godziny, 1 dzień, tydzień, a nawet miesiąc. Dużym ułatwieniem jest kolorystyczne oznaczenie świec, zgodnie z którymi w klasycznej wersji ta czerwona to świeca, w której cena od okresu otwarcia okresu poszła w dół, natomiast zielona to ta, gdzie cena poszła po otwarciu w górę. 

Czy da się zarobić na analizie formacji świecowych? 

      Choć odpowiedni kształt świecy może nam dużo powiedzieć o obecnej sytuacji, dynamice rynku, tak prawdziwą potęgą są kilkuświecowe formacje świecowe, które pozwalają na prognozowanie kontynuacji trendu, odwrócenia trendu, a nawet wzrostu dynamiki. Przykładem zaawansowanych formacji są formacje Gwiazdy wieczornej, Formacje przenikania lub zasłona ciemnej chmury. Więcej informacji o formacjach możesz uzyskać tutaj.  Jeżeli chcesz w praktyce wykorzystać potencjał formacji świecowych, załóż rachunek tradingowy i sprawdź, czy świece japońskiej wpływają pozytywnie na Twoje wyniki inwestycyjne. 

Share: