Narzędzia do pogłębiania otworów – obróbka końcowa

Pogłębiaczami są nazywane narzędzia przeznaczone do powiększania lub innego kształtowania otworów na pewniej części ich długości, jak również do obróbki czołowej powierzchni wokół otworu, bezpośrednio związanej z danym otworem.

Jakie pogłębiacze możemy spotkać w praktyce?

Pogłębiacze możemy podzielić ze względu na ich kształt:

  • pogłębiacze stożkowe, które dzielimy na dwa rodzaje: z chwytem walcowym (NWSa) oraz z chwytem stożkowym Morse’a (NWSb). Stosowane są trzy odmiany pogłębiaczy stożkowych ze stali szybkotnących w zależności od wielkości kąta wierzchołkowego 60 stopni, 90 stopni, 120 stopni. Możemy spotkać pogłębiacze 3-ostrzowe bądź wieloostrzowe. Stosowane są one przeważnie do pogłębiania i kształtowania otworów wcześniej wywierconych. Cechują się one największą jakością produkcji, starannością wykonania. Wykonane ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE 5% kobaltu. Idealnie sprawdzają się do pracy w stali nierdzewnej jak i żeliwa. Pogłębiacze stożkowe są to uniwersalne narzędzia, które sprawdzają się wobec większości metali. Głównym zastosowaniem pogłębiaczy jest modyfikacja powstałych już  otworów. Pogłębienie służy do tego aby można było wkręcić śrubę i by jej łeb nie wystawał po za powierzchnie otworu w danym materiale. Drugim zastosowaniem pogłębiaczy jest fazowanie otworu lub innej powierzchni czołowej, stosuje się to aby pozbyć się wypływek znajdujących się na powierzchni po zakończonej obróbce. Pogłębiacze stożkowe idealnie nadają się do tych zadań, mogą one pracować w otworach jak i fazowań powierzchnie boczne płyt pozbywając się gradów i pozostawiając powierzchnie w idealnym stanie.
  • pogłębiacze składane są dość uniwersalnym narzędziem, znajdują sie w każdym warsztacie lecz są one polecane osobą indywidualnym. Każdy poglębiacz składany posiada chwyt walcowy. Solidne jak i wydajne pogłębiacze składane dają nam możliwość wykonania precyzyjnych otworów o zróżnicowanych kątach- od 90 stopni do 30 stopni.
  • pogłębiacze walcowo-czołowe produkowane są przez firme Fanar z Ciechanowa jak i Fenes. Pogłębiacze ( strona z ofertą pogłębiaczy walcowych pod śruby )  te stosowane są do modyfikacji powstałego już otworu. Wykonują one pogłębienie po kątem 90 stopni pod śróbe, która będzie wkręcana w pogłębiany otwór. Część skrawająca z czterema ostrzami czołowymi jest poprzedzona częścią prowadzącą, zwaną pilotem o średnicy równej średnicy otworu, w którym prowadzone jest narzędzie. Piloty w pogłębiaczach walcowo-czołowych  mogą być stałe stałe wymienne. Przy pilotach wymiennych występuje zwiększona uniwersalność zastosowania narzędzia, gdyż te samą średnicę pogłębienia można wykonać w różnych otworach, zakładając piloty o mniejszej lub większej średnicy.Chwyty pogłębiaczy wlcowo-czołowych o mniejszych średnicach są walcowe, a dla średnic większych są one stożkowe (Morse’a). Geometria tych pogłębiaczy jest dostosowana do obróbki stali i żeliwa średniej twardości. Pogłębiacze te wykonane sa ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox. Te wykonane ze stali HSS przeznaczone są do obróbki stali oraz materiałów nieżelaznych takich jak np. aluminium do twardości 35 HRC. Same pogłębiacze HSS posiadają twardość 62 HRC. Pogłębiacze wykonane ze stali HSSE Inox również mogą być wykorzystywane w obróbce innych materiałów pod warunkiem, że nie przekracza twardości 37 HRC. Zbudowane są one z trzech części: chwyt, pilot oraz część robocza. Zadaniem chwytu jest mocowanie narzędzia w tulejce bądź oprawce, pilot stabilizuje proces obróbki w czasie pracy pogłębiacza. Część robocza to to część wykonująca obróbkę skrawaniem otworu pogłębianego. Więcej o tych narzędziach możesz przeczytać kliknij tutaj

Normy narzędzi do pogłębiania otworów

Pogłębiacze ( sklep z tymi narzędziami ) opisane są norma niemiecką Din (Deutsche Industrie norm) . Dla pogłębiaczy z chwytem walcowym gładkim przypisana jest norma Din 373, a dla pogłębiaczy z pilotem norma Din 375. Kąt pogłębiaczy określany jest normą, pogłębiacze o kącie 60 stopni ich norma wynosi Din 334, pogłębiacze o kącie 90 stopni DIN 335, a dla kont 120 stopni jest norma DIN 347. Narzędzia te produkowane są ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej HSSE 5% koblu. Dodatek kobaltu daje nam gwarancję mocniejszego narzędzia, twardość wzrasta z 62 HRC do 64 HRC. Zwiększają się również możliwości obróbcze narzędzia. Można je stosować przy pogłębianiu w stali nierdzewnej jak i również żeliwie.