Komu przysługuje refundacja z NFZ?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób odwiedza systematycznie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wynika to z większej troski o stan zdrowia. Wielu pacjentów, którzy mają problemy zdrowotne, chce bazować na świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W artykule wyjaśniamy, komu przysługuje refundacja z NFZ.

1. Refundacja NFZ na wyroby medyczne

2. Dla kogo Narodowy Fundusz Zdrowia? Sposób na tańszy zakup wyrobów medycznych

Zakup produktów medycznych może mocno obciążać budżet gospodarstwa domowego. Wyroby medyczne nie należą do najtańszych, a są niezbędne do codziennego funkcjonowania osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Takie wyroby pomocne są też w lżejszych przypadkach (typu łokieć tenisisty). Dobrą wiadomością jest to, że NFZ finansuje wyroby medyczne, przy czym pacjenci muszą mieć wystawione zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne przez lekarza specjalistę. Skierowanie do specjalisty wystawia lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dofinansowanie NFZ może dotyczyć na przykład refundacji pieluchomajtek.  Refundacja NFZ obejmuje również wózki inwalidzkie. 

Refundacja NFZ na wyroby medyczne

Każdy pacjent, którego stan zdrowia wymaga stosowania wyrobów medycznych, może dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia kupić sprzęt rehabilitacyjny, sprzęt ortopedyczny, obuwie ortopedyczne, protezy kończyn, materace przeciwodleżynowe i wiele innych wyrobów. Zlecenie jest ważne przez rok, z wyłączeniem wyrobów comiesięcznych, które powinny być systematycznie stosowane, zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Refundacja wyrobów medycznych to znaczne oszczędności. Wielu osobom umożliwia dalsze leczenie. Sprzedaż tego typu produktów prowadzi sklep medyczny. Może to być sklep internetowy lub sklep stacjonarny. 

Dla kogo Narodowy Fundusz Zdrowia? Sposób na tańszy zakup wyrobów medycznych

Zlecenia na wyroby medyczne wystawia lekarz posiadający specjalizację (na przykład lekarz ortopeda lub specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej). Do uzyskania refundacji uprawnione są osoby, które są zgłoszone do ubezpieczenia. Może to być osoba bezrobotna, która zarejestrowała się w Urzędzie Pracy, osoba pracująca, emeryt lub rencista. Przystępując do zamawiania wyrobu medycznego, trzeba mieć świadomość, że są limity w dofinansowaniu. Limit refundacji można sprawdzić w oddziale NFZ lub w sklepie medycznym. Zlecenie na wyroby medyczne musi być potwierdzone w placówce NFZ, następnie można je realizować w wybranym sklepie specjalizującym się w sprzedaży wyrobów medycznych.