Czy biegi górskie są odpowiednie dla każdego?

Bieganie to sposób na życie – tak powiedzą ci wszyscy, którzy swoją każdą wolną chwilę spędzają w ruchu, pokonując krótsze lub dłuższe trasy. Stan euforii, jaki pojawia się po zakończeniu biegu, trudno porównać do czegoś innego. Oczywiście zaczyna się od niedużych odległości po lesie, parku, ulicach, a kończy na biegach górskich. Na czym polega bieganie górskie i dla kogo jest odpowiednie?

Od truchtania do górskiego ultramaratonu 

Każda przygoda z bieganiem zaczyna się tak samo – po prostu wychodzimy z domu i zaczynamy truchtać. U jednych kończy się po kilku miesiącach, a u innych pozostaje na całe życie i zagarnia coraz więcej wolnego czasu, bo jak tu nie jechać na maraton, który odbywa się w Górach Stołowych? Oczywiście wszystko to przychodzi stopniowo, ponieważ każdy biegacz jest świadomy swojej kondycji i motywacji, ale w bieganiu istnieje jeszcze coś takiego, jak niesamowita chęć pokonywania swoich słabości, więc sięgamy coraz wyżej i coraz bardziej ekstremalnie, aż w końcu przychodzi również czas na bieganie po górach. 

Bieganie górskie – czym się charakteryzuje?

Biegi górskie, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się na specyficznym terenie – nie są to miękkie, leśne ścieżki czy drogi asfaltowe o równej i gładkiej powierzchni, ale biegi zaplanowane na obszarach górskich, gdzie mamy do czynienia nie tylko z innym podłożem, np. kamieniami, ale również z zupełnie innym ukształtowaniem terenu, gdzie trzeba się zamierzyć z ciągłymi zamianami kąta nachylenia – zarówno w górę, jak i w dół. Biegi górskie można więc nieco porównać do wchodzenia i schodzenia po schodach, co często kończy się bólem nóg w określonych miejscach, m.in. w łydkach i udach i sprawia, że znacznie szybciej się męczymy. Do tego dochodzi także konieczność utrzymania ciała w pionie podczas wspinania się pod górę, co także angażuje inne grupy mięśni. Biegi górskie są więc nieco innym rodzajem wysiłku, który angażuje więcej mięśni, a także wymaga od nas solidnego przygotowania w zakresie kondycji, jak i odpowiednich akcesoriów, jak buty do biegania męskie. 

Bieg po górach – kto może się na niego zdecydować?

Jak więc się okazuje, bieganie po górach może być nieco trudniejsze, niż aktywność po płaskich i równych powierzchniach. Niemniej z całą pewnością można powiedzieć, że na górskie bieganie może zapisać się każdy, kto już rozpoczął swoją przygodę z bieganiem i chce się zmierzyć z nowym wyzwaniem. Każde biegi górskie zawsze mają z góry przewidzianą i opisaną trasę, więc zawsze można ją prześledzić i przede wszystkim – jeśli jesteśmy bardziej początkujący niż zaawansowani, to warto wybrać krótszy dystans, a nie od razu rzucać się na ultramaraton. Nie wymagają one także dużych inwestycji – buty do biegania męskie i odpowiedni strój wystarczą, aby oddać się pasji. 

Dlaczego warto zdecydować się na biegi górskie? Nie tylko zmierzymy się z nowym wyzwaniem i będziemy mieli okazję sprawdzić swoją kondycję, ale przede wszystkim biegi odbędą się w niezwykłych miejscach. Urzekające krajobrazy górskie, niezwykła przyroda i świeże powietrze to czynniki, które przyciągają biegaczy jak magnes.