Jak pozbyć się pasożytów z naszego gniazdka?

Pluskwa domowa jest pasożytem żywiącym się krwią człowieka. Najczęściej trudno jest stwierdzić z całą pewnością skąd pojawiły się w domu, ale gdy już są wszyscy odczuwają ich obecność. Pierwszy znakiem ich obecności są ślady na ciele po ugryzieniach. Zwalczanie pluskiew nie jest prostą czynnością, najważniejsze to znaleźć ich kryjówkę a potem zastosować skuteczną metodę. Domowe sposoby zwalczania pluskiew rzadko się sprawdzają, dlatego najlepiej jest sprowadzić do domu profesjonalistę. 

Jak wygląda pluskwa?  

Pluskwa to bezskrzydły owad, ma barwę czerwono-brązową, kształt owalny a długość ok. 5-7 mm. Osobnik dorosły, któremu brakuje pożywienia będzie w kolorze bladego odcienia żółto-brązowego a po odżywieniu się krwią człowieka uzyskuje mahoniowo-brązowy kolor. Pluskwa posiada 3 pary odnóży, które zakończone są pazurkami, dzięki którym skutecznie i trwale przyczepia się do żywiciela w trakcie karmienia. Krótka a szeroka głowa składa się z oczu i 4 czułek. 

Od czego zacząć walkę z pluskwami?

Od razu po pierwszych śladach ugryzień należy dokładnie przejrzeć wszystkie łóżka. Tam powinno znaleźć się gniazdo, które jak najszybciej należy opryskać specjalistycznym preparatem chemicznym a następnie dokładnie odkurzyć i natychmiast opróżnić worek odkurzacza, na koniec wszystko dokładnie posprzątać i zmyć detergentami. 

 Istnieje wiele profesjonalnych metod zwalczania pluskiew. Najskuteczniejszą z nich jest zamgławianie ULV. Tę metodę stosuje „dezynsekcja Warszawa” poprzez rozpylenie w powietrzu mgły składającej się z mikroskopijnych kropli specjalnego preparatu biobójczego, który jest w stanie wniknąć w każdą szczelinę pomieszczenia, mebli czy podłogi. 

Objawy ugryzienia przez pluskwę

Samo ukąszenie pluskwy nie jest bolesne ponieważ owad gryząc wstrzykuje jednocześnie swojemu żywicielowi substancję znieczulającą. Miejsce po ukąszeniu będzie wypukłe, zaczerwienione, z widocznym obrzękiem, chociaż bez czerwonego, centralnego punktu. Po ugryzieniu pluskwy może pojawić się reakcja alergiczna w postaci owalnego śladu o średnicy ok. 5 cm i z dodatkowym rumieniem. Jednak ostre reakcje wymagające interwencji medycznej trafiają się rzadko. 

Jeszcze przed II wojną światową pluskwy żyły w domach powszechnie, aż do wprowadzenia do obrotu środka owadobójczego DDT. Jednak w ostatnim czasie, można zaobserwować wyraźną aktywność pluskiew i to na całym świecie. Szukając przyczyn takiego stanu rzeczy można uznać, że powodem odrodzenia się owadów jest intensyfikacja międzynarodowych podróży, gęstość zaludnienia w miastach i oporność na środki owadobójcze.