Kupowanie wody butelkowanej nie jest wygodne? Kup filtr do wody!

Kupowanie wody butelkowanej nie jest wygodne ani ekonomiczne jednak z przyzwyczajenia kupuje ją wielu z nas. Zmień swoje nawyki i oszczędzaj pieniądze i środowisko naturalne. To prostsze niż myślisz!

Woda butelkowana i jej negatywne skutki dla środowiska, portfela i… zdrowia

Niedogodności przy zakupie wody mineralnej czy źródlanej jest sporo. Przede wszystkim jest ona dość ciężka. Kupienie zgrzewki wody w przypadku osoby bez samochodu, starszej lub mieszkającej w bloku bez windy i przyniesienie jej do domu może być problematyczne i stanowić nie lada wyzwanie. Może stanowić kłopot także dla osoby mającej problemy z kręgosłupem.

Poza tym woda butelkowana to spory wydatek. Przy cenie ok. 2 zł za litr i regularnym, właściwym nawadnianiu jest to koszt rzędu nawet 400 zł miesięcznie w przypadku czteroosobowej rodziny.

To wreszcie duży koszt dla środowiska. Czas rozkładu plastiku to kilkaset lat. Butelka plastikowa rozkłada się nawet do tysiąca lat! Kupowanie wody w plastiku, w butelce jednorazowej jest więc zdecydowanie nieekologiczne i jeśli chcemy ustrzec się przed skutkami obecności plastiku w środowisku i organizmach żywych powinniśmy z niego w miarę możliwości rezygnować.

Wyniki licznych badań wskazują nie tylko na to, że drobiny tworzyw sztucznych z których wykonane są plastikowe butelki mogą przenikać do wody i że jest ich więcej w wodzie butelkowanej niż w wodzie kranowej. Artykuł opublikowany przez naukowców na łamach czasopisma „Journal of Epidemiology and Community Health” jasno wskazuje, że tysiące chemicznych związków, które są obecne w plastikowych opakowaniach, może wpływać na rozwój embrionalny człowieka i zdrowie ludzi przyczyniając się do otyłości, zaburzeń neurologicznych, cukrzycy, a nawet powstawania nowotworów.

Co zamiast wody butelkowanej?

Skoro woda z plastiku nie służy środowisku, oszczędnościom ani, być może, naszemu zdrowiu warto pomyśleć o alternatywie. Jest nią woda filtrowana. Filtry usuwają z “kranówki” związki chloru, pestycydy, metale ciężkie i zanieczyszczenia mechaniczne, a samo filtrowanie jest dziecinnie proste. Szukasz skutecznego filtra do wody? Wejdź na https://dafi.pl/blog/ .

W przypadku dzbanka z filtrem wystarczy napełnić go wodą i odczekać kilkadziesiąt sekund. Należy jedynie wymieniać wkłady filtrujące o czym co miesiąc przypomina wskaźnik umieszczony na dzbanku lub specjalna aplikacja. Świetnym rozwiązaniem są także filtry podzlewozmywakowe. Dzięki nim dostęp do wody filtrowanej mamy bezpośrednio z kranu. Gdy wychodzimy z domu niezastąpione są zaś butelki filtrujące, które możemy napełniać do woli w każdym miejscu!