Zasada działania przepływomierza do wody

Przepływomierz do wody jest uniwersalnym i bardzo przydatnym urządzeniem. Świetnie sprawdzi się w razie konieczności otrzymania miarodajnych danych odnośnie przepływu i parametrów z tym związanych. Jakie są rodzaje tych sprzętów i w jaki sposób one działają?

Rodzaje przepływomierzy i ich zastosowanie

Jak wiele różnych urządzeń przemysłowych, także i przepływomierze można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się tutaj zatem te w odmianie elektromagnetycznej, kryzowej, owalnokołowej, rotametrycznej, tarczowej, tłokowej, turbinowej oraz ultradźwiękowej. Każdy z nich ma oczywiście swoje indywidualne zastosowanie i charakterystykę pracy. Przepływomierze elektromagnetyczne cechują się na przykład wysokim stopniem dokładności i powtarzalności dokonywanych pomiarów. Dla osób poszukujących nieco bardziej ekonomicznych rozwiązań w czasie prac w większych rurociągach praktycznym wyborem może okazać się natomiast kryzowy przepływomierz. Odmiana owalnokołowa pozwoli z kolei dokładnie mierzyć lepkie ciecze, nawet w stosunkowo ciężkich warunkach. Co warte podkreślenia odbywa się to bez względu na zachodzące zmiany odnośnie lepkości i temperatury. A co zrobić, gdy chcemy postawić na maksymalnie uniwersalne rozwiązanie? W takim wypadku polecane jest zastosowane przepływomierzy rotametrycznych, gdyż te urządzenia posiadają bardzo szeroki zakres pomiaru cieczy i gazów, a dodatkowo są jednocześnie dość niedrogie. Przepływomierze tarczowe wykorzystywane są do aplikacji niepewnych, gdzie temperatura, ciśnienia cieczy i warunki pomiaru ulegają zmianom. Dość specjalistyczną odmianą są przepływomierze tłokowe, które stosuje się w pracy z cieczami o ponadprzeciętnej lepkości wynoszącej nawet 120 000 cP. O przepływomierz turbinowy można pokusić się, gdy mamy do czynienia z czystymi cieczami o właściwościach nieprzewodzących prądu elektrycznego. Dla najbardziej wymagających użytkowników polecane są natomiast przepływomierze ultradźwiękowe. Te występujące zarówno w wersji stacjonarnej, jak i przenośnej nowoczesne urządzenia pozwalają na wręcz błyskawiczny pomiar. W praktyce dzięki ich użyciu aktualny wynik pomiarowy można uzyskać już po 5 minutach!

Jak działają przepływomierze do wody?

Chociaż zasadniczo zastosowanie każdego przepływomierza jest dosyć podobne, to ich działanie jest nieco inne. Wiele zależy bowiem od ich indywidualnych właściwości. Na przykład ultradźwiękowy przepływomierz do wody pozwala na działanie w sposób absolutnie bezinwazyjny. Zasada jego działania opiera się na różnicy czasu występującej w czasie przejścia wypuszczonej wiązki ultradźwiękowej. W tym celu urządzenie za pomocą kilku sond wysyła oraz odbiera impulsy ultradźwiękowe, dzięki czemu możliwe jest zbadanie występującej różnicy w czasie przejścia sygnału. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o tym, że na całościowy pomiar mają wpływ różnorakie parametry, takie jak: profil przepływu, rodzaj cieczy i materiał rurociągu, do czego także dostosowuje się przepływomierz ultradźwiękowy.

Share: