Amazon pracuje nad siecią satelitarną obsługującą Internet

Amazon w czwartek potwierdził, że pracuje nad projektem wdrożenia sieci satelitów do szybkiego Internetu w słabiej rozwiniętych częściach świata.

Projekt Kuipera został po raz pierwszy zgłoszony przez serwis informacyjny GeekWire, który cytował amerykańskie zgłoszenia regulacyjne ujawniające projekt satelitarny , który może kosztować miliardy dolarów.

„Project Kuiper to nowa inicjatywa mająca na celu uruchomienie konstelacji satelitów o niskiej orbicie okołoziemskiej, które zapewnią szybką łączność szerokopasmową o niskim opóźnieniu i niezarejestrowanym społecznościom na całym świecie” – powiedział Amazon w odpowiedzi na zapytanie AFP.

„Jest to długoterminowy projekt, który przewiduje obsługę dziesiątek milionów ludzi, którym brakuje podstawowego dostępu do szerokopasmowego internetu ”.

Zgłoszenia opisywały plan rozmieszczenia 3236 satelitów na niskiej orbicie na wysokościach od 367 mil (590 kilometrów) do 391 mil (630 kilometrów), zgodnie z GeekWire.

Granica przestrzeni kosmicznej jest międzynarodowo uzgodniona na 100 mil (100 kilometrów) nad Ziemią, znaną jako Linia Karmana.

Elektrownia online z siedzibą w Seattle szukała partnerów do współpracy z podobnymi firmami.

Nic nie wskazywało na to, że dotychczasowy projekt Kuipera obejmował Blue Origin, firmęrakietową należącą do dyrektora naczelnego Amazona Jeffa Bezosa, która na początku tego roku wystrzeliła 10. lot testowy rakiety New Shepard.

Przed nami kolejne loty testowe, ale pierwsze loty z pasażerami na pokładzie mogą rozpocząć się pod koniec 2019 roku.

Amazon byłby jedną z kilku firm, które chciałyby korzystać z satelitów w celu dostarczania Internetu do odległych obszarów, w tym SpaceX i OneWeb Elona Muska, wspieranego przez przedsięwzięcia startupu z finansowaniem z japońskiego SoftBanku, Airbusa i producenta chipów Qualcomm.

Kilka firm próbuje korzystać z systemów internetowych opartych na przestrzeni kosmicznej od lat 90., w tym systemy wspierane przez Billa Gatesa i inwestorów królewskiej rodziny saudyjskiej.

Share: