Kasa fiskalna – co warto o niej wiedzieć?

Kasa fiskalna jest nierozerwalnie związana z ogromną liczbą działalności gospodarczych. Co do zasady jest ona skierowana do przedsiębiorców, którzy świadczą usługi lub sprzedają towary na rzecz osób fizycznych, które nie mają własnej działalności gospodarczej. Kasa fiskalna dotyczy także firm działających na rzecz rolników ryczałtowych. Wynika to z ustawy o podatku VAT. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kas fiskalnych?

Podmioty zwolnione z posiadania kasy

Zgodnie z obowiązującym prawem nie wszystkie działalności gospodarcze świadczące usługi lub sprzedające towary na rzecz osób fizycznych, czy też rolników ryczałtowych są zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej. Zgodnie z aktualnymi prawodawstwem spora część przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Na jakich zasadach opierają się obydwa z takich zwolnień?

W przypadku zwolnienia podmiotowego ma się do czynienia z konkretnymi działalnościami, które zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to będzie obowiązywać do grudnia 2021 roku. W ramach dokumentu wymienionych zostało aż 49 pozycji.

Do najważniejszych z nich zaliczyć można m.in. dostawę towarów w systemie wysyłkowym, czy też świadczenie usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej pod warunkiem, że firma otrzyma zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Rozporządzenie objęło także usługi pocztowe i kurierskie czy też usługi obejmujące noclegi i świadczenia im towarzyszące.

Zwolnienie przedmiotowe

To, o czym była mowa tej poprzednich akapitach powinno być uzupełnione o tzw. zwolnienie przedmiotowe. Jest to drugi rodzaj zwolnienia, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy niechcący używacie kasy fiskalnej. W tym przypadku mowa o tych podmiotach, u których obrót związany ze sprzedażą towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, czy też rolników ryczałtowych nie przekroczył w minionym roku podatkowym 20 000 zł. Ze zwolnienia podmiotowego mogą także korzystać nowo założone przedsiębiorstwa, ale każdorazowo muszą one korzystać z proporcjonalnie pomniejszonego limitu. W praktyce oznacza to, że firma, która rozpoczęła działalność np. w połowie roku nie może mieć obrotów większych niż 10 000 zł.

Dodatkowo nie można zapominać, że zgodnie z polskim prawodawstwem istnieje szereg różnorodnych podmiotów, które zawsze muszą korzystać z kasy fiskalnej. Nie dotyczy Ich zarówno zwolnienie podmiotowe, jak i przedmiotowe. Do przykładowych działalności, których nie obejmuje żadne zwolnień zaliczyć można m.in. dostawy nadwozi do pojazdów silnikowych czy też wyrobów tytoniowych. Z kolei w przypadku usług przedsiębiorca zawsze będzie musiał wykorzystywać kasy fiskalne, jeżeli uzyskane dochód będzie pochodził m.in. z przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej, czy też z usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Dodatkowo warto wymienić m.in. usługi kulturalne i rozrywkowe.

Ulga za kupienie kasy fiskalnej sprawdź jaka.

Warto podkreślić, że każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się lub będzie zmuszony do nabycia kasy fiskalnej może skorzystać z ulgi z tytułu nabycia kasy fiskalnej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł odliczyć zakup od kosztów VAT, a dodatkowo sama kasa fiskalna może zostać włączona do rejestru środków trwałych. W praktyce oznacza to możliwość jej amortyzacji.