Ta nowa funkcja Apple Watch może uratować ci życie

Nowe funkcje EKG i nieregularnego powiadamiania o rytmie Apple Watch są tutaj, aby utrzymać twoje serce w ryzach

Wzeszłym tygodniu Apple nie ma nic wspólnego z odsłonięciem karty kredytowej, platformy transmisji strumieniowej oraz usług subskrypcji gier i gier. Apple ma jeszcze jedną rzecz dla brytyjskich właścicieli Apple Watch. W tej chwili najlepszy dostępny smartwatch może zostać zaktualizowany za pomocą nowej sztuczki, która może uratować ci życie.

Firma Apple włączyła funkcję elektrokardiogramu (EKG), która została schowana we wszystkich Watch Series 4 od czasu uruchomienia urządzenia we wrześniu ubiegłego roku. Dla właścicieli zegarków, którzy nie są przyzwyczajeni do terminologii medycznej, oznacza to, że poręczny może teraz przetestować swoje serce pod kątem oznak nieregularnego rytmu. W szczególności będzie w stanie sprawdzić AFib, który może spowodować udar.

Dlaczego to wielka sprawa? Z szacowanej liczby 1,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii, które cierpią na migotanie przedsionków, najczęstszy problem rytmu serca, jedna trzecia tej liczby uważa się za nieświadomych tego stanu. Ta nowa funkcja Watch może ją złapać, zanim stanie się znacznie większym problemem.

Ponadto właściciele wszystkich modeli Apple Watch skorzystają z nowego, nieregularnego powiadomienia o rytmie, które regularnie sprawdza, czy Twój ticker działa normalnie.

Jako dumny hipochondryk musiałem wypróbować tę funkcję przed jej uruchomieniem w Wielkiej Brytanii, gdzie została zatwierdzona klinicznie do użytku. Pomimo złożonego charakteru AFib, testowanie go z Watch Series 4 jest łatwe i szybkie. Wystarczy otworzyć nową aplikację EKG na Apple Watch i przytrzymać palec na koronie urządzenia przez 30 sekund. Następnie otrzymasz natychmiastowe powiadomienie o wynikach testu.

Apple zadał sobie wiele trudu, aby podkreślić, że te dwie nowe funkcje nie wykrywają skrzepów serca ani skrzepów krwi i nie zastępują diagnozy lekarza. To powiedziawszy, jeśli wyniki twojego zegarka sprowokują ostrzeżenie, powinieneś zostać sprawdzony przez lekarza. I to jest coś, czego obserwatorzy nie mogli zrobić inaczej z powodu natury AFib.

„Apple Watch pomógł tak wielu ludziom na całym świecie i jesteśmy upokorzeni, że stało się to tak ważną częścią życia naszych klientów”, komentuje Jeff Williams, dyrektor operacyjny Apple. „Wraz z wydaniem tych funkcji serca, Apple Watch podejmuje kolejny krok, aby wzmocnić ludzi o więcej informacji o ich zdrowiu”.

Jeśli zastanawiasz się, moje wyniki wróciły całkowicie. Dla właścicieli zegarków z siedzibą w USA, którzy mogli korzystać zarówno z funkcji EKG, jak i funkcji nieregularnego powiadamiania o rytmie od czasu Bożego Narodzenia, liczne raporty wykluczyły ich profilaktyczne korzyści zdrowotne. Jedna z takich historii dotyczyła 46-letniego Richmonda z Wirginii, Eda Dentela, który według ABC News został poinformowany po sprawdzeniu jego wyników u lekarza: „Tak, jesteś w AFib. To może właśnie uratowało ci życie”.

Więc jeśli jesteś właścicielem Apple Watch, warto poświęcić trochę czasu, aby pobrać bezpłatną aktualizację watchOS 5.2 i uruchomić te nowe funkcje. Twój iPhone również będzie musiał mieć zainstalowany system iOS 12.2. W wielkim kanonie działań filantropijnych Apple te dodatki do Watch z pewnością zajmują nieco miejsca przed wydaniem albumu U2 Songs of Innocence .

Share: