Wymagane dokumenty przy podziale rodzinnego majątku u notariusza

Śmierć bliskiej osoby to sytuacja, w której prędzej, czy później znajduje się każdy z nas. Natłok emocji w takim czasie nie sprzyja skupieniu i załatwianiu spraw urzędowych. Tych jednak po czyjejś śmierci nie brakuje. Jedną z nich może być kwestia podziału majątku i związane z tym wizyty u notariusza. Jakie dokumenty do notariusza będą potrzebne, aby łatwo i skutecznie dopełnić wszystkich formalności po śmierci bliskiego?

Testament

Zanim przejdziemy do realizacji testamentu, powiedzmy sobie najpierw, czego potrzebujesz, aby skutecznie stworzyć taki dokument w kancelarii notarialnej. Testament u notariusza to korzystna opcja, ponieważ masz dzięki temu pewność, że będzie on sporządzony zgodnie z prawem i jego postanowienia będą mieć moc prawną. Oprócz, rzecz jasna, własnego dowodu osobistego, będziesz potrzebować danych osób będących podmiotami spadku, a także ewentualnych osób wydziedziczonych. Musisz znać ich imiona, nazwiska, imiona rodziców, dane adresowe, a także miejsce i datę urodzenia.

Podział majątku u notariusza

Do potwierdzenia nabycia spadku u notariusza niezbędne jest sporządzenie protokołu i aktu poświadczenia dziedziczenia. Podstawą realizacji tego jest akt zgonu, a konkretnie jego skrócona forma osoby, po której spadek ma przejść na innych. Co do spadkodawcy – potrzebować będziesz jeszcze numeru PESEL oraz, oczywiście, samego testamentu. Spadkobiercy muszą z kolei przygotować odpisy aktów urodzenia lub aktów małżeństwa – w przypadku, gdy zmieniali z powodu małżeństwa swoje nazwisko. Jeśli za życia spadkodawcy sporządzone zostały umowy dotyczące spadku pomiędzy nim a spadkobiercami, a także zaistniało ewentualne zrzeczenie się spadku, również będziesz potrzebować potwierdzających te fakty dokumentów. Jeżeli spadkodawca posiadał nieruchomości, potrzebne będą też numery księgi wieczystej nieruchomości. Gdy zgromadziłeś już komplet wymienionych dokumentów, możesz bez obaw udać się na wizytę do notariusza w celu dopełnienia formalności.

Sprawy spadkowe u notariusza ze względu na ładunek emocjonalny dla bliskich zmarłego nie są czymś łatwym. Warto więc odpowiednio przygotować się do wizyty w kancelarii, aby uniknąć zbędnych nerwów i komplikacji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Notariusz-wola.pl.